برترین آهنگ ها و اخبار رپ فارسی

 

رپ پیام جهانی

رپ پیام جهانی

رپ به طور کل ترکیبی است از دو عنصر کلام و موسیقی است که تاثیر کلام بیشتر از موسیقی در رپ است. در سبک های دیگر موسیقی مانند بلوز برعکس این موضوع صدق میکند و تاثیرگذاری موسیقی بیشتر از کلام و تکست است. رپ در اصل سخنی است که برای بیان بهتر از موسیقی کمک میگیرد و البته در ادبیات فارسی به بهترین شکل معادل سازی شده است: ” گفت آواز ” گفتگویی بر اساس موسیقی. زیرا رپ از جنس تفکر و گفتگو و بحث برای ساختن است. لهن گفتگو در رپ کوبنده و مستقیم و گاه خشونت آمیز است اما نهایتا با کلامی محکم به دنبال هدفی برای ساختن آنچه که صحیح است میرود. زمانیکه ادعا می کنیم موسیقی وسیله پیوند تک تک افرادی است که بر روی این کره خاکی زندگی می کنند، رپ را می توان نوعی از موسیقی دانست که افراد هم خون و هم نژاد را بدون در نظر گرفتن اینکه دوست یا دشمن هستند، بیش از هر چیز به یکدیگر مرتبط می کند. رپ زبان اعتراض است. فریادی بر نژادپرستی، فقر، فاصله طبقاتی، تئوری های توطئه، حیله به نام مذهب، آزادی فردی و غیره است.

رپ فارس
رپ فارس

همین نکته می تواند عاملی باشد که رپ را تا حد زیادی از موسیقی – حتی پاپ – جدا می کند چرا که تاکید رپ بیش از حد بر گفتار و معنی آن است اما در سایر موسیقی ها بیشتر به عیاشی و خوش گذرانی و پوچی میگذرد. در سبک های دیگر جز شادی دروغین چیزی عاید مخاطب نمیشود که نهایتا انسان را بجای تفکر و تامل به شادی های کذب دعوت میکند که نتیجه ای جز غم بیشتر در زمان رو به رو شدن با واقعیت ندارد. اما هر آنچه هست در موسیقی رپ جذابیتی وجود دارد که نسل امروز به دنبال آن می رود. انگار رمز و یا گیرایی خاصی دارد که نسل قبل آنرا درک نمی کنند.

رپ را می توان نوعی تعبیر و ترجمه زبان معاصر شهری، جهت اعلام مخالفت تلقی نمود. بنابراین مانند موسیقی محلی، به دهکده ها محدود نمی گردد، بلکه نمود از قدرتی است که می تواند بین ساکنین شهرهای بزرگ نیز اتحاد بوجود بیاورد. شاید بتوان هدف رپ را مقابله با غم و اندوهی دانست که در جو شهرنشینی بزرگتر، شدیدتر و نمایان تر است. رپ نه تنها با اندیشه و احساس سر و کار دارد، بلکه با کلیه افراد جامعه در هر پست و مقامی سخن می گوید. در جایی که جرات استفاده از لغات به طور مستقیم وجود ندارد از موسیقی رپ برای بیان کلمات استفاده می شود.

زمانیکه کلمات انتقادی – احیاناً زشت و ناپسند – در قالب گفتار رپ پدیدار میشوند، برداشت شنوندگان علی الخصوص نسل جوان در هنگام گوش دادن به این موسیقی به شرایط آنها در لحظه بستگی دارد که گسترده بودن موضوعات این موسیقی به هنرمندان فعال در این سبک اجازه میدهد که در هر موضوعی در این سبک آهنگ بخوانند.

حالتی را در نظر بگیرید که رئیس شرکت شما وارد اتاقتان می شود و قصد دارد شما را مورد مواخذه قرار دهد، در این شرایط احتمالا معانی کلمات انتقادی بیشتر برایتان مصداق دارند. در مواردی که شنوندگان، موسیقی رپ را با درجه صدای بسیار بالا گوش می دهند، برای خود نوعی درگیری ذهنی و فرار موقت فراهم می کنند. آنها برای مدتی خود را از مشکلات روزمره زندگی که با آنها دست و پنجه نرم می کنند رها شده می پندارند. چرا که با گوش دادن به این موسیقی علاوه بر ایجاد شکاف میان خود و این مشکلات، حرفهای انتقادی مورد علاقه خود را نیز به جامعه بیان می کنند.(حمید عوض زاده – موسیقی بدون مرز)

در مقابل قسمت بیشتر کلماتی که در آهنگ های رپ استفاده می شود، بسیار ساده و بی ضرر هستند و تنها با ریتم قوی خود ذهن را مشغول می کنند. برخی نیز بسیار گیرا هستند و معانی عمیقی را در ذهن تداعی می کنند که گاهاً بسته به تجربه افراد میتوانند برداشت های مختلفی از جملات را داشته باشند. اینگونه ترانه ها زمانی که توسط فرد یا افراد خاصی اجرا می شوند تا مدت ها پس از شنیدن در ضمیر ناخودآگاه افراد باقی می مانند. رپرهای مختلف صداهای منحصر بفردی دارند که برای دسته ای از شنوندگان هم خوانی با آنها بسیار لذت بخش و راضی کننده است.

بر خلاف تصور عموم آنچه در موسیقی رپ حرف اول را می زند متن ترانه نیست! بلکه ضرب یا  Beat است و متنی که خوانده می شود بر روی ضرب سوار میشود و البته که مفهوم در کلام قرار دارد اما کلام همچون سوارکاری سوار بر اسب می تازد. رپ نه به ملایمت و لطافت موسیقی کلاسیک است و نه زرق و برق موسیقی پاپ یا راک را دارد. رپ فریادی از درد و احساسات واقعی از خشونت موجود در جهان را در خود نهفته دارد. حتی در مواردی رپ را بهترین ابزار موسیقی برای بیان درد و رنج بر شمرده اند.

اشخاصی که رپ می خوانند در حقیقت به احساسات خود جان می بخشند، البته مانند سبک های دیگر موسیقی برای این کار تنها از عشق بهره نمی گیرند. این موسیقی در مورد زندگی و مشکلات آن است، خصوصا مشکلات مردم آفریقایی – آمریکایی. (حمید عوض زاده – موسیقی بدون مرز)

رپ موسیقی رنج، ستم، افسردگی و البته نوعی درمان است، برای بسیاری از افراد این موسیقی می تواند جایگزین انواع مسکن ها شود.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*