برترین آهنگ ها و اخبار رپ فارسی

 

به ما نمیخوری – رسانه حلقه گم شده در رپ فارسی

به ما نمیخوری – رسانه حلقه گم شده در رپ فارسی

 

پیش گفتار ;

 هدف از نگارش این مطلب، پیدا کردن حلقه ای گم شده در رپ فارسی است. مساله ای که علت به وجود آمدن بسیاری از پسرفت ها و پیشرفت های کاذب می باشد. به شکلی که در نتیجه ی آن، رپ فارسی تا به حال نتوانسته توان واقعی خود را به جامعه القا کند. رسانه ی واقعی معرف و واسطه ی میان این فرهنگ و مردم جامعه می باشد. مردمی که نسبت به هویت و اهداف این فرهنگ بیگانه هستند. 

 

“به ما نمیخوری” در اینجا نام یک اثر هنری نیست، بلکه اشاره به طرز فکر و رفتاری دارد که به مرور زمان، به صورت یک کلیشه و فرهنگ غلط توسط برخی هنرمندان این حوزه درونی شده و در حال دامن زدن به روند رویش و قدرت گرفتن رسانه های زرد می باشد.”به ما نمیخوری” عامل سرد شدن ارتباط منطقی میان هنرمندان و مخاطبین آن هاست. “به ما نمیخوری” عامل تکثیر حواشی و اخبار زردی است که به مرور زمینه ی انزوا و فاصله گرفتن هنرمند از جامعه و مخاطبین را ایجاد کرده است. هنرمند هیپ هاپ به درک ارزش و اهمیت رسانه و تاثیر آن در معرفی هنر و ایده هایش به افرادی که بعضا هیچ شناختی از جریان رپ فارسی ندارند، نرسیده است.

غرض ورزی و همچنین ارائه ی تعریفی نادرست از رسانه در رپ فارسی، باعث به وجود آمدن تریبون های متنوع و پر سر و صدایی شده که به دلیل عدم تعامل و انسجام، موفق به معرفی و تبادل ایده ها و افکار خود نبوده اند. این چرخه یعنی در نطفه خفه شدن ایده ای که می توانسته به قدرت گرفتن جریان هیپ هاپ کمک کند.

از طرفی عدم توجه و درک نیاز نسبت به وجود رسانه ی سبز، از هنرمندان سرشناس، بنگاه های خبرپراکنی یک طرفه و ناقصی ساخته که به جای پرداختن به هنر، در حال ارائه ی تحلیل هایی ناقص از اتفاقات و حواشی مبهم رپ فارس هستند. تحلیل هایی که بعضا به خاطر فضای مسموم رسانه، عامل ایجاد حاشیه برای خود این افراد شده است.

¶. رپ فارس بیش از هر چیز نیازمند رسانه ای سبز است که به شکلی هدفمند و تاثیر گذار به پوشش اخبار و نقد مسائل این حوزه بپردازد. در فضای مسموم حاصل از قدرت گرفتن رسانه های زرد و حاشیه ساز، که منافع خود را در روابط و تعامل داشتن با اشخاص و گروه های به خصوص، و غرض ورزی نسبت به افرادی که با آن ها منافع مشترکی ندارند، می بینند؛ رسانه ی سبز تنها با پیگیری و حمایت هنرمندانی که خواهان آن فضای سالم هستند، شکل خواهد گرفت. هنرمندی که خود را همسو با منافع این فرهنگ می بیند و خواهان به وجود آمدن چنین فضایی در رپفارسی است، متوجه ارزش و اهمیت قدرت گرفتن و حمایت از رسانه ی سبز و بی طرف نیز خواهد بود. پیدایش رسانه های سبز در پی  همکاری درست و تبادل اطلاعات منطقی میان آرتیست ها و رسانه ها شکل میگیرد که تابحال این مهم در ایران محقق نگردیده است .

شلیک به رسانه سبز
شلیک به رسانه سبز

جمله به ما نمیخوری پرکاربرد ترین جمله ایست که  در میان رپ کن ها و آهنگسازان شایع گردیده و روز بروز نیز بیشتر جلوه میکند ، و معمولا نقطه شروع آن درخواست های همکاری محور است . تا جایی که این مهم باعث جدایی رسانه ها و پس زدن افرادی میگردد که قصد ایجاد رسانه های خبری و پخش اثار را به صورت حرفه ای  دارند  . حال اینکه آرتیست مد نظر چگونه و با چه منطقی رد درخواست یا قبول در خواست را به رسانه های سبز میدهد  به چند مورد وابسطه است ;

  1.  نبود یکپارچگی خط فکری که بشدت در میان رپ کن های ما پایین بوده
  2. عدم درست ارتباط گیری چه از طرف رسانه و چه آرتیست
  3. وجود غرور کاذب در  ارتیست ها و گاها انتظار غیر قابل باور
  4. اختلاف دنبال کنندگان در شبکه های اجتماعی چه از منظر فالور و چه اختلاف دید فالور ها نسبت به انجام همکاری
  5. عدم وجود پول که در این دوره منطقا بسیار خوش جلوه میکند
  6. عدم باور به رسانه های داخلی
  7.  و بسیاری موارد ریز و درشت دیگر …

چیزی که در این بین از نظر هر آرتیستی چه کهنه کار و چه تازه کار کم اهمیت جلوه میکند گزینه ششم است ، عاملی که حتی در روند اداره کشور نیز بشدت تاثیر گذار بوده ، اما در منطق ذهنی ما جایی ندارد و این خود باعث درخشش جمله به ما نمیخوری در ضمیر ناخداگاهمان میگردد .

خاطر نشان کنیم ما ضدیتی با مقوله مصاحبه آرتیست ها و ارتباط گیری خوب آنها با رسانه های خارج کشور نداریم زیرا این کار باعث دیده شدن سبک رپ فارسی در دنیا میگردد .

هرچند در بحث رسانه همچنان تعریف جامع و قابل درکی از طرف هیچ ارتیستی ارایه نگردیده است و تا جایی که ذهن من حقیر درک کرده ارتباط گیری رسانه های داخل کشور تنها به واسطه پول و گاها آشنایان اتفاق می افتد در موارد نادری هم سرمایه گذری یک ادمین دوراندیش بر روی یک استعداد باعث همکاری رسانه و آرتیست میگردد اما عقل آدمی توان درک خوب یا بد بودن یک رسانه را براحتی دارد و این تنها چیزیست که نمیتوان آن را از درون انکار کرد .

خارج از بحث اجتماعی و فرهنگی ، شاید یکی از عجیبترین ویژگی های آرتیست ها بیگانه باوری باشد .  حتما دیده اید که آرتیستی در کمال ناباوری به زبانی دیگر با مجله ای نا آشنا مصاحبه میکند ( ممکن است این کار بخاطر بیشتر دیده شدن رپ فارسی در کشور مقصد صورت پذیرد اما چرا این نوع مصاحبه ها  ضریب 1 به 10 داخل و خارج را نیز  ندارد )

 

خلاصه کلام : عدم همکاری آرتیست ها  با رسانه های سبز باعث تحلیل هایی  میگردد که بعضا به خاطر فضای مسموم رسانه، عامل ایجاد حاشیه برای خود این افراد میشود ، منطقا هیچ آرتیستی از این وضعیت راضی نخواهد بود مگر اینکه حاشیه را اصلی برای دیده شدن بداند !

 

 

4 comments

طولانی بود نخوندم . یه پیشنهاد دارم این مطالبتون رو به صورت صوت بخونید بزارید تو پست پلی کنیم پخش بشه برای افرادی مثه من که ازانس کار میکنم با ماشین رانندگی میکنیم خیلی خوبه

تالار رپ من 5 ساله دنبالش میکنم مطمین باش رپر گندهام دنبالش میکنن فقط رو حساب همین به ما نمیخوری بوشو در نمیارن اگرم بخونن مطمین باش یک در هزار بهش اهمیت میدن چون میترسن بقیه رپرا بهشون بگم چرا گفتی

خوب بود ولی الله وکیلی کدوم رپری میاد این مقالتونو بخونه که شما این همه تلاش کردید !

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*
*